| MOQ: | 1set |
| Price: | USD 5200 Per Set |
| Standard Packaging: | woodencase |
| Delivery Period: | 15 work days |
| Payment Method: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Capacity: | 100sets/month |
| Model | Lead-free double wave soldering machine HR-S1425M |
| Configuration | Touch screen control, Two-stage hot air heating double wave peak, Manual tin furnace operation, Manual cleaning of titanium claws, Stepper motor spray swing |
| Number of peaks | 2 peaks |
| Board width | Max 250mm |
| Capacity of the tin furnace | 180KG |
| Preheating length | 600mm |
| Peak height | 12mm |
| PCB board component pin length | 10mm |
| PCB board transportation height | 750±20mm |
| Starting power | 9KW |
| Operating power | 2KW |
| Power of the tin furnace | 6KW |
| Preheating power | 2KW |
| Motor Power | 0.25KW |
| Control Methods | Touch screen |
| Rack dimensions | 1400*1200*1500mm |
| External dimensions | 2200*1200*1600mm |
| PCB board transportation speed | 0-1.2m/min |
| Preheating zone temperature | Room temperature to 180°C |
| Heating method | Hot air |
| Number of cooling zones | 1 |
| Cooling method | Axial flow fan cooling |
| Tin furnace temperature | Room temperature to 300°C |
| Transportation Direction | Left to right |
| Temperature control method | PID+SSR |
| Whole machine control mode | Mitsubishi PLC + Touch Screen |
| Flux capacity | Max 5.2L |
| Spray method | Stepper motor + ST-6 |
| Power source | 3-phase 5-wire system, 380V, 50Hz |
| Air supply | 4-7KG/CM², 12.5L/Min |
| Weight | 600KG |
| Accessory Name | Brand and Model |
|---|---|
| PLC, Touch Screen | Mitsubishi, Display Control |
| Transport Motor, Gearbox | Taiwan TCG Single-phase 90W, Tooth Box: 1:120K |
| Titanium Claw | Special titanium alloy double-hook claws, 1.5mm thick |
| Tin Furnace Motor | Taiwan TCG 3-phase 4-pole 0.25KW high-temperature resistant |
| Auxiliary Relay | OMRON MY2, MY4 |
| Frequency Transformer | Yatai 0.4KW |
| Heating Tube | Taiwan Exhibition, Importing Nickel-Chromium Wire |
| Photoelectric Switch | 24V NPN Swiss Joy |
| Solid State Relay | Zuoyi 40A |
| Air Switch | Chint |
| AC Contactor | Chint |
| Thermocouple | Taiwan Panta, Insulation Type K |
| Button Start | Schneider |
| Blow Head | ST-6 |
National high-tech enterprise specializing in SMT equipment R&D, production, and sales. Serving top 500 electronic companies worldwide with registered capital of 5 million. Our experienced technical team focuses on innovation to meet diverse customer needs through valuable services.
| MOQ: | 1set |
| Price: | USD 5200 Per Set |
| Standard Packaging: | woodencase |
| Delivery Period: | 15 work days |
| Payment Method: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Capacity: | 100sets/month |
| Model | Lead-free double wave soldering machine HR-S1425M |
| Configuration | Touch screen control, Two-stage hot air heating double wave peak, Manual tin furnace operation, Manual cleaning of titanium claws, Stepper motor spray swing |
| Number of peaks | 2 peaks |
| Board width | Max 250mm |
| Capacity of the tin furnace | 180KG |
| Preheating length | 600mm |
| Peak height | 12mm |
| PCB board component pin length | 10mm |
| PCB board transportation height | 750±20mm |
| Starting power | 9KW |
| Operating power | 2KW |
| Power of the tin furnace | 6KW |
| Preheating power | 2KW |
| Motor Power | 0.25KW |
| Control Methods | Touch screen |
| Rack dimensions | 1400*1200*1500mm |
| External dimensions | 2200*1200*1600mm |
| PCB board transportation speed | 0-1.2m/min |
| Preheating zone temperature | Room temperature to 180°C |
| Heating method | Hot air |
| Number of cooling zones | 1 |
| Cooling method | Axial flow fan cooling |
| Tin furnace temperature | Room temperature to 300°C |
| Transportation Direction | Left to right |
| Temperature control method | PID+SSR |
| Whole machine control mode | Mitsubishi PLC + Touch Screen |
| Flux capacity | Max 5.2L |
| Spray method | Stepper motor + ST-6 |
| Power source | 3-phase 5-wire system, 380V, 50Hz |
| Air supply | 4-7KG/CM², 12.5L/Min |
| Weight | 600KG |
| Accessory Name | Brand and Model |
|---|---|
| PLC, Touch Screen | Mitsubishi, Display Control |
| Transport Motor, Gearbox | Taiwan TCG Single-phase 90W, Tooth Box: 1:120K |
| Titanium Claw | Special titanium alloy double-hook claws, 1.5mm thick |
| Tin Furnace Motor | Taiwan TCG 3-phase 4-pole 0.25KW high-temperature resistant |
| Auxiliary Relay | OMRON MY2, MY4 |
| Frequency Transformer | Yatai 0.4KW |
| Heating Tube | Taiwan Exhibition, Importing Nickel-Chromium Wire |
| Photoelectric Switch | 24V NPN Swiss Joy |
| Solid State Relay | Zuoyi 40A |
| Air Switch | Chint |
| AC Contactor | Chint |
| Thermocouple | Taiwan Panta, Insulation Type K |
| Button Start | Schneider |
| Blow Head | ST-6 |
National high-tech enterprise specializing in SMT equipment R&D, production, and sales. Serving top 500 electronic companies worldwide with registered capital of 5 million. Our experienced technical team focuses on innovation to meet diverse customer needs through valuable services.