| Heating Zones | 4 Zones |
|---|---|
| Heating Tunnel | 980mm |
| Dimension | L1920*W750*H1250 |
| Rising Time | 15 Mins |
| Controlling Type | Touch Screen And PLC |
| Product Features | Main Control Panel, Touch Screen Control System, Stainless Steel Mesh Conveyor System Or Chain Conveyor System, Spraying Tube And Spraying Nozzle |
|---|---|
| Body Material | Corrosion Resistant Superior PP Material |
| Final Wind Cutting Isolating And Drying | Final Wind Cutting Isolating(cold Air Drying), Hot Air Drying, Cold Air Drying |
| Chemical Cleaning Modules | Chemical Pre-cleaning Or Isolation Section, Chemical Cycle Cleaning, Wind Cutting Isolating |
| Product Category | SMT Cleaning Machine |
| Required N2 Pressure | 0.4-0.6MPa |
|---|---|
| Product Name | SEL-31 Online Selective Wave Soldering Machine Selective Solder Machine |
| Product Category | SMT Wave Soldering Machine |
| Net Weight | 1200KG |
| Positioning Axis | X, Y, Z |
| Application | SMT Production Line |
|---|---|
| PCB Size | 460 X 400 |
| Condition | Original Used |
| Feeder Capacity | 120ea Fixed Feederbase |
| Quality | 100% Brand |
| Application | SMT Production Line |
|---|---|
| Condition | Original Used |
| PCB Size | 510 Mm X 534 Mm |
| Quality | 100% Brand |
| Warranty | 3 Months |
| Components | X-ray Source, Image Imaging Unit, Computer Image Processing System, Mechanical System, Electrical Control System, Safety Protection System, And Warning System |
|---|---|
| Imaging System | Flat Panel Detector (FPD) Type, Effective Detection Range: 430mmx430mm, Pixel Matrix 3072*3072 Pixel, Pixel Size 139μm, Frame Rate 6fpsv, AD Conversion 16 Bits |
| Database | Support Connection With MES, ERP, And WMS Intelligent |
| Applications Samples | Not Specified |
| Function | Automatic Counting Of Residual Materials In SMT Production Lines |
| Components | X-ray Source, Image Imaging Unit, Computer Image Processing System, Mechanical System, Electrical Control System, Safety Protection System, And Warning System |
|---|---|
| Function | Automatic Counting Of Residual Materials In SMT Production Lines |
| Database | Support Connection With MES, ERP, And WMS Intelligent |
| Dimension | 950*1460*1960mm |
| Product Category | X Ray Machine |
| Product Name | Electrical Stencil Cleaning Machine |
|---|---|
| Pneumatic Stencil Cleaning Machinev | Left And Right Movable High-pressure Liquid Spray Cleaning |
| Drying Method | High-pressure Hot Air Water Drying |
| Cleaning Time | 2-5 Minutes Cleaning Liquid Isolation Reflux Time 40 Seconds |
| Rinse Time | 2-5 Minutes |
| PCB Thickness | Min0.6mm |
|---|---|
| MAX PCB’s Capacity | 300pcs(0.6mm Thickness PCB) |
| Cycling Time | Approx 8 Seconds |
| Air Pressure | 4-6 Bar, MAX10L/minute |
| Power Supply | 100-230V AC(customized) Single Phase, MAX 300V/A |
| Required Air Source | 0.4-0.6MPa |
|---|---|
| Full PC Control | Yes |
| Solder Pot Capacity | 15 Kgs /PCS |
| Conveyor Width | 50-400MM |
| Dimension | L1400mm X W1450mm X H1700mm |