| MOQ: | 1Set |
| Price: | USD 14000-16000 Per Set |
| Standard Packaging: | Woodencase |
| Delivery Period: | 25 Days |
| Payment Method: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Capacity: | 50 Sets Per Month |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Heating zones | 8 zones |
| Heating tunnel | 2673mm |
| Dimension | L4600*W1200*H1450 |
| Rising time | 20 mins |
| Controlling type | Touch screen and PLC |
| Heating method | Fully forced air convection |
| Temperature controlling | PID close-loop control, SSR drive |
| Temperature range | Ambient---350℃ |
| Temperature accuracy | ±1 ℃ |
| Max PCB width | 400mm |
| Model | HRM-840 |
| Heating zones | Upper 8 zones, Bottom 8 zones |
| Net weight | about 1300Kg |
| General power | 53KW |
| Power consumption | Approx.5--9KW |
| Temperature uniformity | ±2 ℃ |
| Cooling | Two cooling zones with industrial chiller |
| Conveyor method | Mesh belt and chain conveyor |
| Conveyor speed | 0-900mm/min |
| Power supply | 380v,3ph,50hz |
| MOQ: | 1Set |
| Price: | USD 14000-16000 Per Set |
| Standard Packaging: | Woodencase |
| Delivery Period: | 25 Days |
| Payment Method: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Capacity: | 50 Sets Per Month |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Heating zones | 8 zones |
| Heating tunnel | 2673mm |
| Dimension | L4600*W1200*H1450 |
| Rising time | 20 mins |
| Controlling type | Touch screen and PLC |
| Heating method | Fully forced air convection |
| Temperature controlling | PID close-loop control, SSR drive |
| Temperature range | Ambient---350℃ |
| Temperature accuracy | ±1 ℃ |
| Max PCB width | 400mm |
| Model | HRM-840 |
| Heating zones | Upper 8 zones, Bottom 8 zones |
| Net weight | about 1300Kg |
| General power | 53KW |
| Power consumption | Approx.5--9KW |
| Temperature uniformity | ±2 ℃ |
| Cooling | Two cooling zones with industrial chiller |
| Conveyor method | Mesh belt and chain conveyor |
| Conveyor speed | 0-900mm/min |
| Power supply | 380v,3ph,50hz |