| Brand | Fuji |
|---|---|
| Condition | Original/copy |
| Quality | Top Qualiy |
| Stock | Large |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | PCBA Cleaning Machine |
|---|---|
| Cleaning Time | 0~ 99 Minutes(adjustable) |
| Dilution Tank Capacity | 70L |
| Rinse Time | 1 Minute/time(1-59 Times/adjustable) |
| Cleaning Temperature(liquid) | Room Temperature ~75℃ (adjustable) |
| Product Name | PCBA Cleaning Machine |
|---|---|
| Cleaning Time | 0~ 99 Minutes(adjustable) |
| Dilution Tank Capacity | 70L |
| Rinse Time | 1 Minute/time(1-59 Times/adjustable) |
| Cleaning Temperature(liquid) | Room Temperature ~75℃ (adjustable) |
| Camera | CCD Color Camera Resolution |
|---|---|
| Light Source | RGB LED Light Source Annular Structure |
| PCB Size | 450mm X 350 Mm |
| Minimum Parts | 0201chip & 0.3mmpitch |
| Movement Speed | 830 Mm/SEC (MAX) |
| Camera | CCD Colorful Camera |
|---|---|
| Width Adjustment | Automatically |
| PCB Size | 20 Mm × 20 Mm To 360 Mm X 400 Mm |
| Minimum Parts | 01005 Chip |
| Accurate Location | <8 μm |
| Cleaning Time | 3~5min |
|---|---|
| Maximum Tank Volume | 40L |
| Compressed Air Pressure | 0.45~0.7Mpa |
| Gas Consumption | 400~600L/min |
| Clean Method | 360°rotation Spray Clean |
| Dimensions | L4250×w1360×H1650mm |
|---|---|
| Controlling Type | PC + PLC Controlling |
| Temperature Range | Ambient---300℃ |
| Max PCB Width | 350mm |
| Conveyor Speed | 0-1800mm/min |
| Printing Table Sizes | 300x400 Mm |
|---|---|
| The Frame Size | 370×470mm,420×520mm,550×650mm |
| Printing Position Fixed | PCB Outer Or Pin Positioning |
| Bedplate Fine-tuning | Front/Back±10mm R/L±10mm |
| Printing Precision | ±0.02mm |
| Dimensions | L6300*1430*1530 |
|---|---|
| Heating Tunnel | 3890mm |
| Component Type | Single/double Sided Board Such As CSP, BGA, Etc. |
| Zones Constitute | Upper8,bottom8,2 Cooling Zones |
| Temperature Controlling | PID Close-loop Control, SSR Drive |
| Heating Tunnel | 1938mm |
|---|---|
| Dimension | L2550*W750*H1250 |
| Rising Time | 15 Mins |
| Controlling Type | Touch Screen And PLC |
| Temperature Controlling | PID Close-loop Control, SSR Drive |