| Heating Zones | 6 Zones |
|---|---|
| Heating Tunnel | 1938mm |
| Dimension | L3571*W1200*H1450 |
| Rising Time | 15 Mins |
| Controlling Type | Touch Screen And PLC |
| Product Name | Automatic PCB Loader |
|---|---|
| Application | PCB Assembly |
| Control System | PLC |
| Operation Mode | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Condition | Original Used |
|---|---|
| Warranty | 3 Months |
| Application | SMT Production Line |
| Quality | 100% Brand |
| Package | Wooden Case |
| Dimensions | L5520*1430*1530 Mm |
|---|---|
| Zones Constitute | Upper8,bottom8,2 Cooling Zones |
| Heating Method | Fully Forced Air Convection |
| Temperature Controlling | PID Close-loop Control, SSR Drive |
| Temperature Range | Ambient---300℃ |
| Dimensions | L4900*1270*1450 Mm |
|---|---|
| Zones Constitute | Upper8,bottom8, One Cooling Zones |
| Length Of Heating Zone | 2800mm |
| Exhaust Requirement | 25 M3/min X2 Vanes |
| Temperature Controlling | PID Close-loop Control, SSR Drive |
| Dimensions | L6300*1430*1530 |
|---|---|
| Zones Constitute | 10 Zones , Two Cooling Zones |
| Heating Method | Fully Forced Air Convection |
| Temperature Range | Ambient---300℃ |
| Temperature Uniform | ±2 ℃ |
| Heating Zones | 6 Zones |
|---|---|
| Heating Tunnel | 1938mm |
| Dimension | L3571*W1200*H1450 |
| Cooling | One Cooling Zone, Fans For Cooling |
| Controlling Type | Touch Screen And PLC |
| PCB Loading Time | Approx 6 Seconds |
|---|---|
| Magazine Change-over Time | Approx 30 Seconds |
| Transport Direction | Left To Right/right To Left(optional) |
| Transport Height | 900±20mm(or Customized) |
| Air Pressure | 4-6 Bar, MAX 10L/minute |
| Dimensions | L4250*1430*1450 |
|---|---|
| Controlling Type | PC + PLC Controlling |
| Temperature Range | Ambient---300℃ |
| Max PCB Width | 350mm |
| Conveyor Speed | 0-1800mm/min |
| Dimensions | L2550*1350*1550 |
|---|---|
| Controlling Type | PC + PLC Controlling |
| Temperature Range | Ambient---300℃ |
| Max PCB Width | 250mm |
| Conveyor Speed | 0-1800mm/min |