| MOQ: | 1Set |
| Price: | Negotiable |
| Standard Packaging: | Export wooden box packaging |
| Delivery Period: | 20 Days |
| Payment Method: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Capacity: | 100 Sets Per Month |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Heating zones | 4 zones |
| Rising time | 15 mins |
| Controlling type | Touch screen and PLC |
| Temperature controlling | PID close-loop control, SSR drive |
| Temperature accuracy | ±1 ℃ |
| Cooling temperature uniform | ±2 ℃ |
| Max PCB width | 300mm |
| Mesh belt width | 330mm |
| Model | HRE-430 |
| Heating zones | Upper 4 zones, Bottom 4 zones |
| Heating tunnel | 980mm |
| Dimensions | L1920×W750×H1250mm |
| Net weight | Approx. 280Kg |
| Power requirements | 380V, 3 phase, 50Hz |
| General power | 23KW |
| Power consumption | Approx. 3-7KW |
| Temperature range | Ambient to 350℃ |
| Conveyor speed | 0-900mm/min |
| PCB clearance | 30mm |
| MOQ: | 1Set |
| Price: | Negotiable |
| Standard Packaging: | Export wooden box packaging |
| Delivery Period: | 20 Days |
| Payment Method: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Capacity: | 100 Sets Per Month |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Heating zones | 4 zones |
| Rising time | 15 mins |
| Controlling type | Touch screen and PLC |
| Temperature controlling | PID close-loop control, SSR drive |
| Temperature accuracy | ±1 ℃ |
| Cooling temperature uniform | ±2 ℃ |
| Max PCB width | 300mm |
| Mesh belt width | 330mm |
| Model | HRE-430 |
| Heating zones | Upper 4 zones, Bottom 4 zones |
| Heating tunnel | 980mm |
| Dimensions | L1920×W750×H1250mm |
| Net weight | Approx. 280Kg |
| Power requirements | 380V, 3 phase, 50Hz |
| General power | 23KW |
| Power consumption | Approx. 3-7KW |
| Temperature range | Ambient to 350℃ |
| Conveyor speed | 0-900mm/min |
| PCB clearance | 30mm |