| Product Name | AOI Inspection Machine |
|---|---|
| Light Source | RGB LED Light Source Annular Structure |
| PCB Size | 20 Mm × 20 Mm To 350 Mm X 450 Mm |
| Minimum Parts | 01005 Chip |
| Accurate Location | <8μm |
| Max Cutting Length | 330mm |
|---|---|
| Cutting Thickness | 0.5 To 3.5 Mm |
| Working Pressure | 0.6 To 0.8 Mpa , Dry Air Source |
| Packaging Details | Woodencase |
| Delivery Time | 3-10 Work Days |
| Mixing Capacity Of Bottom Tin | 70 KG |
|---|---|
| Machine Power | 4.3KW |
| Separation Speed Scope | 15KG /60mins |
| Feeding Gate | ≤10KG Dross*2 |
| Net Weight | About 110KG |
| PCB Thickness | Min0.6mm |
|---|---|
| Transport Direction | Left To Right/right To Left(optional) |
| Transport Height | 900±20mm(or Customized) |
| Air Pressure | 4-6 Bar, MAX10L/minute |
| Power Supply | 100-230V AC(customized) Single Phase, MAX 300V/A |
| Product Name | PCB V Groove Cutter |
|---|---|
| Blade | SKD - II Material Imported From Japan, |
| Spindle Speed | 200mm/s |
| The Largest PC Board Cut Length | 400mm |
| PCB Thickness | 0.5-3.2mm |
| Product Name | PCBA Cleaning Machine |
|---|---|
| Cleaning Time | 0~ 99 Minutes(adjustable) |
| Dilution Tank Capacity | 70L |
| Rinse Time | 1 Minute/time(1-59 Times/adjustable) |
| Cleaning Temperature(liquid) | Room Temperature ~75℃ (adjustable) |
| Product Name | H910 AOI Inspection Machine |
|---|---|
| Light Source | RGB LED Light Source Annular Structure |
| PCB Size | 20 Mm × 20 Mm To 350 Mm X 450 Mm |
| Minimum Parts | 01005 Chip |
| Accurate Location | <8μm |
| Width Adjustment | Controlled By Electric Button |
|---|---|
| Camera | Sony CCD Colorful Camera |
| PCB Size | 25 Mm × 25 Mm To 350 Mm X 450 Mm |
| Minimum Parts | 01005 Chip |
| Accurate Location | <8 μm |
| Printing Table Sizes | 300x1500 Mm |
|---|---|
| The Frame Size | 370×470mm,420×520mm,550×650mm |
| Printing Position Fixed | PCB Outer Or Pin Positioning |
| Bedplate Fine-tuning | Front/Back±10mm R/L±10mm |
| Printing Precision | ±0.02mm |
| Dimensions | 2900(L)*1150(W)*1350(H) |
|---|---|
| Controlling Type | PC + PLC Controlling |
| Temperature Range | Ambient---300℃ |
| Max PCB Width | 250mm |
| Conveyor Speed | 0-1800mm/min |